Kale Puonti, 8. & Stephen King, 6. & Katarina Wennstam, 1. & M.W. Craven, 2.

 

Äänidekkareita meiltä ja muualta: Suomesta, Jenkeistä ja Ruotsista. Ajankohtina nykyisyys ja 1890-luvun loppu. Aiheita huumeista, naisten oikeuksien puolustajista, laittomista sikiönlähdetyksistä ja henkilöstä, jonka sanotaan olevan sekä elossa että kuollut.

Kale Puonti; Mikke, 384 s. -  8. Pasilan myrkky - ilm 2026 - kansi: Perttu Lämsä - Storytelin äänikirja - kesto: 8 t 4 min. - lukija: Ville Tiihonen - Bazar

Sisältökuvaus kustantajan sivuilta:

Petturin pimeä tie.

Pitkän poliisinuran tehneen Kale Puontin kahdeksas Pasilan Myrkky -dekkari Mikke kertoo kovan onnen soturista, jonka rohkeus pettää väärällä hetkellä ja jonka sydän valitsee väärin.

Mikke on sparraamassa nyrkkeilysalilla lapsuudentoveriaan Anttia, mutta velat painavat mieltä. Niiden kuittaamiseksi hän on suunnitellut myyvänsä hormonilastin, jonka noutamiseen tarvittaisiin Antin autoa. Antti suostuu kuskiksi pitkin hampain tietämättä, että kyydissä onkin kovempia aineita. Kun poliisi löytää rutiiniratsian kautta huumeet, Mikkeä ei näy missään ja kaikki todisteet viittaavat yksinomaan Anttiin.

Poliisikollegat Pesonen ja Koski seuraavat Ruotsista Suomeen tilatun räjäytyskeikan tekijöitä. Vuokra-asuntoon suunnattu termospullopommi-isku saadaan estettyä, mutta sen kohde vaikuttaa lähes umpimähkäisesti valitulta. Eikä edellisenkään vuokralaisen nimi Mikael ”Mikke” Jurvanen kilisytä kenenkään kelloja.

Kahdeksannessa Pasilan Myrkky -dekkarissa ollaan jälleen ajan hermolla, kun Kaartamon ryhmä joutuu ottamaan kiinni alaikäisiä rikollisia ja torjumaan peukkuhuumekauppaa, joka leviää Piritorilta kuin syöpä.
------

Eipä tässä muuta kuin, että Mikke on yksi parhaimmista Puontin kirjoista, etenkin kun on hyvä lukija (Ville Tiihonen). 
Edelleen odotan, että sarjaan tulisi joku muu kuin miespuolinen päähenkilö.

++++++
Kirjailija, ent. rikosylikonstaapeli,  huumepoliisi ja MTV3:n rikospaikka ohjelman tekijä
Kale Puonti synt. 1962 Riihimäellä, jossa myös asuu.

Kuvan otin 15.3.2025 Hämpton Goes Crime -tapahtumassa Hämeenlinnassa.

*******
Ilmestyneet teokset:
Manni 2020 - Milo 2021 - Saarni 2021 - Aribo 2022 - Fadi 2023 - Joni 2024 - Topi 2025

Muuta tulossa:
Ilmiantaja - ilm. syksyllä 2026

Puonti voitti Suomen dekkariseura ry:n vuoden johtolanka 2024 -palkinnon romaanillaan Fadi (Bazar 2023). Fadi on 5. osa Pasilan myrkky-sarjaa. 

Pasilan myrkky -sarjan uusi kausi alkoi 1.1.2026. Se perustuu Joni -dekkariin. Elisa Viihteen alkuperäissarja, mutta milloin tulee maksuttomalle kanavalle, sitä en tiedä.

Linkit:



Joni, 6. osa
(Bonuksena Max Mannerin Metsänpeitto)


Muuta:
Satu - Alamaailman rautarouva 2021 - Kokaaiinipallo ja muita huumekytän tapauksia 2023 - Lisäksi sarjat: Ratkotut rikokset sekä Kyttä ja kynämies (yhdessä eri henkilöiden kanssa). Osa on jo ilmestynyt, osa tulossa e- ja äänikirjoina ja podcasteina.
------

Stephen King: Viattomien arpajaiset, 423 s. - 6. Bill Hodges & Holly Gibney - suom. ilm. 2026 - Never Flich - suomennos: Ilkka Rekiaro - kansi: Juri Patrikainen - Storytelin äänikirja - kesto: 19t 20 min.  - lukija: Toni Kamula - Tammi

Sisältökuvaus kustantajan sivuilta:
Järkyttävän viihdyttävä, hävyttömän jännittävä ja törkeän mukaansatempaava.

Murhaajan kostoretki, julkkisfeministin kujanjuoksu ja kuolettavat arpajaiset. Kauhun kuninkaan suosikkietsivä Holly Gibneytä tarvitaan taas.

Kun Buckeye Cityn poliisilaitokselle saapuu kirje, jossa uhataan ”tappaa kolmetoista viatonta ja yksi syyllinen sovitukseksi viattoman miehen tarpeettomasta kuolemasta”, etsivä Izzy Jaynes kutsuu hätiin ystävänsä Holly Gibneyn. Samaan aikaan suorasukainen naisten oikeuksien puolustaja Kate McKay on lähdössä luentokiertueelle, jota joku on päättänyt hankaloittaa parhaansa mukaan. Apuun tarvitaan tälläkin kertaa etsivä Holly Gibney. Hyytävä loppunäytös, jossa näennäisen erilliset kertomukset nivoutuvat yhteen, on tarinankerronnan taidonnäyte, johon vain Stephen King pystyy."

King on niitä kirjailijoita, joiden kirjoista joko pidän tai sitten en. Yo. kirja kuuluu jälkimmäisiin. Mieletääni tämä osa on sarjan heikoimpia, etenee hitaasti, eivätkä tapahtumat kiinnostaneet. Pituuttakin on aivan liikaa - tylsistyin. Harmi.

Lukija hyvä.

+++++++
Kirjailija, fantasia- ja kauhukirjailija. ent. englanninopettaja
Stephen King on synt. 1947 Portlandissa, Mainessa. King kirjoittaa myös salanimellä Richard Bachman
Kingin tuotannosta on tehty myös monia elokuvia ja tv-sarjoja.
King on yksi maailman kaupallisesti menestyneimmistä kirjailijoista. Teoksia on myyty arviolta 350 milj. kpl.
Kingin vaimo Tabitha King ja pojat Joe Hill ja Owen King ovat myös kirjailijoita.

**********
Suomennettuja teoksia netistä löytyy yli viisikymmentä, joista tässä osa:
Carrie 1987 - Painajainen 1990 - Hohto 1985 - Yö äänet 1989 - Kosketus 1989 - Tulisilmä 1982 -  Kauhun vuodenajat 1992- Christine, tappaja-auto 1984 - Uinu, uinu lemmikkini 1986 - Ihmissuden vuosi 1990 - Talismaani (yhdessä Peter Straubin kanssa) 1991 -  Se 1988 - Piina 1989 - Lohikäärmeen silmät 1993 - Tarpeellista tavaraa 1992 - Uneton yö 1994 - Unen sieppaaja 2001 - Liseyn tarina 2008 - Kuvun alla 2011 - 22.11.63  2013 - Tohtori Uni 2014 - Herääminen 2015 - Tervetuloa Joylandiin 2013 - Mersumies 2016 (Bill Hodges -dekkari 1/3) - Etsivä löytää  2017 (dekkari 2/3)  - Viimeinen vartio 2017 (dekkari 3/3)  -  Ruususen uni (yhdessä poikansa Owen Kingin kanssa) 2018 - Ulkopuolinen 2019 - Laitos 2020 - Keveys 2020 - Mitä enemmän verta 2021 -  Billy Summers 2021 - Myöhemmin 2022 - Holly 2024 - Pimeällä puolella 2025 (novelleja) - Viattomomien arpajaiset 2026

Holly on mukana seuraavissa kirjoissa: Mersumies, Etsivä löytää, Viimeinen vartio, Ulkopuolinen, Mitä enemmän verta ja Holly.

Linkit: 



Lisäksi vielä:
Musta torni-sarjaa 8 osaa ja
Richard Bachmanin nimellä 6 suomennosta.
Plus suomentamattomia teoksia on toistakymmentä.

Linkki Laitokseen, joka on lähinnä psykologista jännitystä: 

Keveys on fantasiaa ja hyvin erilainen kuin muut Kingit. Teos on tarina ahdasmielisyydestä, anteeksiannosta ja ystävyydestä. (Ps. Saatat tarvita nenäliinaa.) Linkissä mukana myös Karen Thompson Walkerin Ihmeiden aika, joka on dystopiaa.
Keveys

Pimeällä puolella  (novelleja)
------

Katarina Wennstam; Kuolleet naiset eivät anna anteeksi, 437 s. - 1. Tukholman murhat - suom.ilm. 2026 - Döda kvinnor förlåter inte 2023 - suomennos: Christine Thorel - Storytelin äänikirja - kesto: 14t 6 min. - lukija: Krista Putkonen-Örn -  Gummerus

Sisältökuvaus kustantajan sivuilta:
"Uudenvuodenyönä 1896 tukholmalainen ompelijatar Hildur löytää kotitalonsa sisäpihalta kuolleen nuoren naisen. Kuolinsyyksi paljastuu laittoman sikiönlähdetyksen jälkiseuraukset. Kuka halusi eniten eroon kuolleen piian syntymättömästä lapsesta?

Hildurin lisäksi tapauksesta kiinnostuu kolme muuta saman asuinrakennuksen naista, joilla kaikilla on hyvin erilainen tausta.

Romaani piirtää upeasti esiin maailman, jossa nähdään siveettöminä pidettyjä naisia ja valtaa väärinkäyttäviä miehiä, mutta myös naisia, jotka yhdistävät voimansa."

Olen lukenut kirjailijan aiemman tuotannon, mutta jostain syystä ei ihan kolahtanut tämä hitaasti alkanut dekkari, jossa on rankka aihe. Tällä kertaa kuuntelijan mielentilassa saattaa olla vikaa.

Lukija ok.

++++++++
Kirjailija, journalisti, luennoitsija
Katarina Wennstam, synt. 1973, asuu Nackassa.  Kirjailija on toiminut myös Ruotsin tv:n rikosreportterina.

**********
Suomennetut teokset:
Syyttäjä Madeleine Edwards -sarja:
Tahra 2011-  Turman lintu  2012  -  Alfauros 2013

Komisario Charlotta Lugn & asianajaja Shirin Nour -sarja:
Petturi  2015  - Kivisydän 2016 - Varjot 2017 - Hämärän tyttö 2018 - Jengi 2019 - Saalistaja 2021

Linkit: 

Jengi 
(Bonuksena Kicki Sehlstedt: Älä silmä pieni)

Saalistaja, 6. osa

Tukholman murhat -sarja:
Kuolleet naiset eivät anna anteeksi 2026
-------

M.W. Craven: Musta kesä, 2. Washington Poe - suom. ilm. 2026  - suomennos: Niina Kinnunen - Storytelin äänikirja - kesto: 11 t 31 min. - lukija: Ville Tiihonen - Bouq Publishing

Sisältökuvaus:
"Jared Keaton, julkkiskokki. Hurmaava. Karismaattinen. Psykopaatti… Hän istuu parhaillaan elinkautista vankeustuomiota tyttärensä Elizabethin raa’asta murhasta. Elizabethin ruumista ei koskaan löydetty, ja Keaton tuomittiin pääasiassa rikosylikonstaapeli Washington Poen todistuksen perusteella.

Kun nuori nainen hoipertelee syrjäiselle poliisiasemalle ja pystyy aukottomasti todistamaan olevansa Elizabeth Keaton, Poe itse joutuu poliisitutkinnan kohteeksi. Pelissä on paljon muutakin kuin vain hänen uransa.

Poe pyytää avukseen ainoan ihmisen, johon hän luottaa: nerokkaan mutta sosiaalisesti kömpelön Tilly Bradshaw’n. Yhdessä he kiirehtivät vastaamaan ainoaan kysymykseen, jolla on merkitystä: miten joku voi olla yhtä aikaa sekä kuollut että elossa? Sitten Elizabeth katoaa jälleen – ja kaikki johtolangat osoittavat Washington Poen suuntaan."
-----
Turhan paljon eri ruokalajien yksityiskohtaisia aineskuvauksia. Mystinen mysteeri. Ehkä hieman parempi kuin ensimmäinen osa. Saattaa silti olla, että Cravenin dekkarien kuuntelu jää kahteen jo ilmestyneeseen. Katsotaan. Kokeilkaa te mitä pidätte, lukija on ainakin hyvä.

++++
Kirjailija
M. W. Craven, synt. 1968 Carlisle/Yhdistynyt kuningaskunta.
Löysin Storytelistä kaikkiaan 7 osaa Washington Poe -sarjaan.

*****
Ilmestyneet suomennokset: (vain e- ja äänikirjoina)
Sätkynuket 2025 - Musta kesä 2026

Linkki: Sätkynuket, 1. osa
(Bonuksina 
Peter James: Kuoleman koirat ja Philippe Boxho: Mitä kuolleet kertovat - Oikeuslääkärin tosikertomuksia)
-----
Äänikirjasovelluksen maksan itse.

Kommentit