Miniarviot: Backman: Kuka pimeässä kulkee, 5. & Kjellsdotter: Ei sinun lapsesi, 4. & Simola: Valitut valheet,2

 

Dekkarisarjojen osia. 1. Mitä tapahtuu Mathildedalin ruukkikylässä? 2. Minne pikkupoika on mennyt? 3. Raitovaunuja kannattaa varoa!

Elina Backman: Kuka pimeässä kulkee, 384 s. - 5. Havas & Leino - ilm. 2025 - Storytelin äänikirja - kesto: 12 t 41 min - lukija: Sanna Majuri - Otava

Sisältökuvaus kustantajan sivuilta:
"Toimittaja Saana Havaksen ja rikostutkija Jan Leinon yhteinen kesäloma keskeytyy, kun Katri Valan puistosta Helsingistä löytyy nelikymppisen miehen ruumis. Ruumiin luokse on jätetty Janille osoitettu kirje. Kun Sofianlehdosta löytyy toinen ruumis ja uusi viesti, on Janin kohdattava vanhat virheensä.

Saana lähtee lapsuudenystävänsä taloon Mathildedalin ruukkikylään koiravahdiksi. Kyläläisiä järkyttää rantaan ilmestynyt kyltti, jossa on kylältä muutama vuosi sitten kadonneen nuoren naisen nimi. Kuka kyltin on jättänyt ja mitä hän tietää kadonneesta tytöstä?"

Ihan mukavia nämä Backmanin dekkarit, sulassa sovussa rikoksia ja yksityiselämää. Se on mukavaa, että miljöö ovat eri kaikissa kirjoissa. Tässä osassa eletään kahtaeri aikakautta, nykyisyyttä ja erään nuoren uhrin menneisyyttä.
Tarina toimii hyvin myös kuunneltuna. 
Minneköhän seuraavaksi pääsemme tutustumaan?

Lukija hyvä.
Päähenkilöiden vaihtuessa olisi ollut hyvä pitää pieni tauko, jotta kuulijalle selvästi selviää, että tarina vaihtuu.

++++++++
Kirjailija, media-alan luova johtaja
Elina Backman, synt. 1985, asuu Helsingissä.

Kuvasin Backmanin Otavan jännäri-illassa keväällä 2024.

********
Ilmestyneet teokset:
Kun kuningas kuolee 2020 - Kun jäljet katoavat 2021 - Ennen kuin tulee pimeää 2022
Kuinka kuolema kohdataan 2024 - Kuka pimeässä kulkee 2025

Esikoisteos voitti Elisa Kirjan Vuoden tulokas 2020-palkinnon ja Storytelin Vuoden äänikirja -palkinnon Jännitys ja dekkarit -kategoriassa. Teoksen käännösoikeudet on kaupattu jo 17 maahan ja kirjoja on myyty yli  100 000 kpl.
Ennen kuin tulee pimeää oli ehdolla Suomen dekkariseuran Vuoden johtolahka-palkinnon saajaksi. (Virpi Hämeen-Anttilan Vapauden vangit voitti). Lisäksi kaksi ensimmäistä osaa ovat olleet ehdolla Ruotsin parhaaksi käännösdekkariksi.

Linkit edellisiin:

Kun kuningas kuolee, 1. osa

Kun jäljet katoavat, 2. osa

Ennen kuin tulee pimeää, 3, osa

Kuinka kuolema kohdataan, 4. osa


Nilla Kjellsdotter: Ei sinun lapsesi, 400 s. - suom. ilm. 2025 - Inte ditt barn 2025 - suomennos: Anne Heroja -  4. Murhia Pohjanmaalla - Storytelin äänikirja - kesto: 13 t 13 min. - lukija: Krista Putkonen-Örn - Gummerus:

Sisältökuvaus kustantaajan sivuilta:
"Kymmenvuotias Albin ei saavu kotiin päivälliselle. Täsmällisenä tunnettu poika on kadonnut talven ensimmäisessä lumimyrskyssä.

Tapaus sattuu rikostutkija Mija Wadön kotikylässä, ja Mijan on löydettävä naapureilleen vastauksia. Millaisia hyytäviä salaisuuksia hangen alle kätkeytyy?"

Ihan luettavia dekkareita ja kiva, että johonkin sopimukseen on nyt päästy, koska sarjaan liittyvä 1. osa on suomennettu, mutta jaettu kolmeen osaan, kts nimet alta. Ilmestyivät joulukuussa 2024.

Tarina etenee mukavasti, joskin ehkä aikajanoja ja hahmoja olisi voinut selkeyttää, niin olisi ollut helpompi kuunnella. Lukiessa näitä ongelmia ei ehkä ole. Nuuskan laitosta ylähuuleen olen ennenkin nipottanut ja vieläkin sitä olisi voinut vähentää.

Lukija ok.

+++++++
Kirjailija, joka ajoi rekkaa perheyrityksessä + ent. laikitoimiston sihteeri
Nilla Kjellsdotter (pseud) synt. 1987 Pohjanmaan Pensalassa ja asuu Oravaisissa.
Kirjailijanimen synty: Nilla on lyhennys omasta nimestä ja isän etunimi on Kjell.
Sarjaa on myyty Suomessa ja Ruotsissa yhteensä yli 350 000 kpl ja teoksia julkaistaan myös norjaksi tanskaksi ja viroksi.
                                              
Kuvasin kirjailijan Helsingin Kirjamessuilla syksyllä 2022. 
*******
Ilmestyneet teokset:
Murhia Pohjanmaalla -sarja:
Lyöty + Merkitty + Häpäisty 2024 - Kivipuiston tyttö 2022 - Taivaankartano 2023
- Jo joutuvi yö 2024 - Ei sinun lapsesi 2025
E- ja äänikirjat, jotka edeltävät aikaa Murhia Pohjanmaalla 2.
Nämä kolme osaa nimellä Mija Wadö tutkii:
Lyöty 2024 - Merkitty 2024 - Häpäisty 2024 = Yksi teos pilkottuna kolmeen osaan eli on sarjan aloitusosa.

Lyöty, Merkitty, Häpäisty (= yht. 1. osa)

Kivipuiston tyttö, 2. osa
(Bonuksena Jenni Kokanderin esikoisdekkari Yksi miljoonasta.)

Taivaankartano, 3. osa

Jo joutuvi yö, 4. osa
(Bonuksena Rebekka Härkönen: Pihtiote)

......

Jussi Simola: Valitut valheet, 269 s. - ilm. 2024 - 2. Lara Honka - Storytelin äänikirja - kesto: 9t 478 min. - lukija: Hannamaija Nikander - Saga Egmont (äänikirja) ja Myllylahti

Sisältökuvaus kustantajan sivuilta:
"Vahvatunnelmainen dekkari elämän pimeistä poluista, joille ihminen voi tahtomattaan päätyä tulevaisuuden murskauduttua pieniksi sirpaleiksi.

”Sinivalkoisten nauhojen ympäröimälle rikospaikalle ei ollut vaikea löytää. Se oli samaan aikaan raitiovaunulinja numero 10:n ja yhden elämän päätepysäkki.”

Erinomaisesti liiketoiminnassaan menestynyt Peter Lehtoruusu murhataan tunteettomasti raitiovaunun alle Helsingin kantakaupungissa kylmän helmikuisen illan päätteeksi. Komisario Lara Honka yhdessä tiiminsä kanssa kiirehtii tutkimaan tapausta, sillä motiiveja tekoon ei tunnu puuttuvan. Kun seuraavana päivänä nuori nainen kokee saman kohtalon, tutkinta saa omituisen käänteen. Mikään ei yhdistä tekoja toisiinsa. Herää epämiellyttävä tunne siitä, mihin tapahtumat saattavat olla johtamassa.

Kuka tekee jotain tällaista? Entä miksi Ronny, Peter Lehtoruusun tykätty pikkuveli, on jättänyt kaiken taakseen ja erakoitunut keskelle metsää pieneen mökkiin pari vuotta aikaisemmin?

Kaiken lisäksi Laran ryhmään on eläköityneen Ismo Tuohilammen valtaviin saappaisiin astunut uusi jäsen, mikä ei kaikille ole ainoastaan positiivinen asia."
......

Kuuntelin ja luin tätä teosta, joka on itsenäinen jatko-osa esikoisdekkarille Haudatut haaveet. Mukava perusdekkari, jossa on hyvin kuvailtu Helsingin maisemia, mutta joitakin yli-ilmauksia olisi voinut vähentää. Rikoskomisario Laura Honka tiimeinen tutkii. Ensimmäistä osaa en ole lukenut, joten en voi verrata. Saatanpa lukea kolmannen osan, jos tielle osuu.

Lukija muuten ok, mutta tauotuksia olisi voinut hieman miettiä.

+++++
Kirjailija, yrittäjä
Jussi Simola, synt. 1971 Raumalla ja asuu Helsingissä.

*****
Ilmestyneet teokset:
Haudatut haaveet 2023  - Valitut valheet 2024

.....

Kustantajalle kiitos kirjasta!

Kommentit