Pascal Engman & Johannes Selåker: Häpeän tie, 2. osa


Hän avasi oven, säntäsi eteisen läpi olohuoneeseen eikä vaivautunut edes vilkaisemaan makuuhuoneen suuntaan. Hänen piti päästä pois, paeta paikalta. Takaa kuului lähestyvien askelten ääntä. 

Pascal Engman & Johannes Selåker: Häpeän tie, 393 s. - 2. Varjomaailma - suom. ilm. 2025 - Skammens  väg - 2023 - suomennos: Pekka Marjamäki - WSOY

Ruotsalainen eronnut Tomas Wolf on toinen kirjan päähenkilöistä. Mies on toiminut Bosniassa rauhanturvaajana. Sieltä Wolf saapuu takaisin kotiin ja työhönsä Ruotsin poliisissa. Elämä on kuitenkin rankkaa, sillä Bosnian sota on traumatisoinut miehen.
- Pystyäkseen suoriutumaan työstään Tukholman väkivaltayksikön tutkijana hän kantoi nykyään aina muistivihkoa, johon hän kirjoitti ylös arkisimpia asioita, kuten mihin hän oli jättänyt yöksi autonsa, missä pankissa hänellä oli tili ja millä kadulla Klaran uusi rivitalo sijaitsi.

Extrapainona miehellä on uusnatsiveljet sekä oma, ei niin puhtoinen, menneisyys.

Viisikymmentäkaksivuotias Lars "Zingo" Johansson on Wolfin läheinen työtoveri, joka Tomaksen ohella jakaa tietojaan toimittaja Bergin kanssa. Tiettyjen tapahtumien takia Veran ja Tomaksen väliset suhteet ovat kireät.

Väkivaltayksikön pomona toimii Ylva Zethraueus. Jokin naisen olemuksessa herättää Tomaksessa epävarmuutta, vaikkei epäilekään naisen kykyä johtaa yksikköä. Osa vanhemmista miehistä marisee, kun heidän pitää ottaa vastaan käskyjä naiselta.

Toinen päähenkilö on Aftonbladetin erikoistoimittaja Vera Berg, jolla on ongelmia yksityiselämässään. Nainen on kunnianhimoinen ja metsästää kiihkeästi skuuppeja. Niitä hakiessaan Vera sotketuu, enemmän tai vähemmän, käynnissä oleviin rikostutkimuksiin. Vera on kuitenkin taitava toimittaja, jolla on annettavaa poliisille. Niinpä he ovat tehneet diilin, jossa lupaavat auttaa toisiaan. Jos Vera kertoo mitä on saanut selville, poliisi lupaa paljastaa joitaakin asioita ennen aikojaan, mutta sillä ehdolla, että Vera julkaisee tiedot vasta kun poliisi antaa luvan.

Ja sitten lyhyesti itse tarinaan:
Vuoden 1994 uudenvuodenaattona, samalla kun kaupunki valmistautuu juhlimaan alkavaa vuotta, eräässä bordellissa tapahtuu murha. Tutkinnan saa hoidettavakseen rikoskomisario Tomas Wolf, joka ei vielä aavista, kuinka syvälle tapauksen juuret ulottuvat. Huoneesta on nähty pakenevan henkilö, jota etsitään kuumeisesti. Sekä poliisi että toimittajat yrittävät epätoivoisesti selvittää, kuka hän on. Oliko myös tämä henkilö osallistunut  murhaan vai onko paikallaolo vain sattumaa? Entä miksi  myös Säpo kiinnostuu tapauksesta ja alkaa omia tutkintaa itselleen?

Sitten tapahtuu toinenkin murha. Tutkinta johtaa Häpeän tielle, jonne kukaan, ei kukaan halua koskaan päätyä.
Nyt Veran ja Tomasin kannattaisi haudata sotakirveensä ja tehdä yhteistyötä.
.....

Onpa taas hyvä tarina! Engman ja Selåker osaavat viedä jännityksen huippuunsa. 
Pidän myös siitä, miten luvut päättyvät niin kutkuttaviin kohtiin, että lukemista on pakko jatkaa. Toisaalta, koska kerronta etenee vuorotellen Veran ja Tomaksen näkökulmasta, joutuu aina odottamaan ainakin yhden luvun verran ennen kuin saa jatkaa toisen tarinaa. Ei pidä unohtaa myöskään yllätyksellisyyttä.
 
Yhtä kirjaa lukuunottamatta en ole kaivannutEngmanin dekkareihin tiivistystä. Muuttuja X:ssä kaipasin sen takia, että jalkapalloa oli mielestäni liikaa.

Engman kirjoittaa yleensä aina rankoista aiheista ja sellaiseen kaksikko on nytkin päätynyt. Tällä kertaa yksi teemoista on seksityöläiset ja heidän synkkä maailmansa, niin Ruotissa kuin Tšekeissäkin. Tämän teeman vuoksi en suosittele dekkaria kovin herkille lukijoille. Eikä kirja muutenkaan ole mikään hyvän mielen dekkari, sillä henkilöhahmotkin ovat ongelmaisia.

Kirjoittajien suosiosta kertoo mm. se, että Varjomaailman kahta ensimmäistä osaa on Ruotsissa myyty n. 200 000 kpl. Sarjasta on Ruotsissa tekeillä tv-sarja, joka toivottavasti löytää tiensä myös Suomeen.
Kolmas osakin löytyy. Nomaden on ilmestynyt Ruotissa 2024, joten jään odottamaan suomennosta. Nomaden sijoittuu vuoteen 1996.

"Häpeän tien" tapahtumat sijoittuvat välille 31.12.1994 - maaliskuu 1995.

1990-luvun huomaa esimerkiksi siitä, että tarinassa mainittu Estonia upposi syyskuussa 1994. Muita vinkkejä aikakaudesta ovat mm. lankapuhelimet, puhelinluettelot keltasine sivuineen, VHS-kasetit, muutamat automerkit jne.
Työkulttuuri on myös tiukentunut noista ajoista. Enää ei istuta työajalla samalla lailla kaljakuppiloissa eikä työpaikoilla juoda julkisesti alkoholia.

Kirjasta on myös e- ja äänikirjaversiot. Lukijana Joonas Kaukoranta, kesto: 11 t 18 min.

Aurinko paistoi kelmeänä. Parvi varhain liikkeellä olevia muuttolintuja visersi puun latvassa hänen yllään.

++++++++
Kirjailija, toimitttaja
chileläis-ruotsalainen Pascal Carl Orlando Engman Murchio eli lyhyemmin Pascal Engman, synt. 1986 Ruotsissa ja asuu Tukholmassa. Engman viettää osan kirjoitusajastaan Chilessä. 
Engmanin kirjoja on myyty yli miljoona kappaletta 24 maassa.

********
Ilmestyneet teokset:
Patriootit 2019  
Linkki: Patriootit

Vanessa Frank -sarja:
Polttava maa  2020 - Rottakuningas 2021 - Lesket 2022 - Kokaiini 2023 - Muuttuja X 2025
Tulossa: Menestyksen hinta - ilm. marraskuussa 2025
7. osa on, Ingen, on ilmestynyt Ruotsissa syksyllä 2024.

Linkit.  
Polttava maa 1. osa
Rottakuningas 2. osa
Lesket 3. osa
Muuttuja X  5. osa

Varjomaailma -sarja: (Kirjoitettu yhdessä Johannes Selåkerin kanssa.)
Murhaajan muistolle 2023 - Häpeän tie 2025


++++++
kirjailija, toimittaja, Aller median toimituspäällikkö
Johannes Selåker, synt. 1987

******
Ilmestyneet teokset:
Först född 2020 (yhdessä Joni Nykäsen kanssa)
Sarja: Bloodline, jonka 1. osa Fräls oss ifrån ondo ilm. 2023 ja toinen osa ilmestyi 2024

Varjomaailma -sarja:
Murhaajan muistolle 2023 - Häpeän tie 2025

Kommentit