Millaista ihmispetoa Robert Hunter tällä kertaa jahtaa?
"Hyytävä ja tiukkatahtinen romaani nerokkaiden sarjamurhatrillerien taiturilta.
- Los Angelesin kansainvälisen lentokentän viereiseltä nurmikentältä löydetään viisisakaraisen tähden muotoon aseteltu naisen ruumis. Ruumiinavaus paljastaa, että uhri on murhattu poikkeuksellisen hirvittävällä tavalla.
LAPD:n erikoismurharyhmän Robert Hunter ja Carlos Garcia ryhtyvät tutkimaan tapausta. Pian löytyy uusi ruumis. Käy selväksi, että heidän jäljittämänsä tappaja nauttii poliisin haastamisesta – ja Hunterilla on kiire. Hän tajuaa jahtaavansa määrätietoisesti toimivaa, armotonta ihmispetoa, jonka murhanhimo on kyltymätön.
Millainen sysimusta menneisyys voi muokata ihmisestä tällaisen hirviön?"
----
Raaka on tämäkin, kuten muutkin Carterin kirjat. Alkaa vähän kyllästyttää, kun tarinoissa edetään vain raakuudesta toiseen.
Tätäkään osaa en suosittele herkille lukijoille enkä etenkään henkilöille, jotka eivät voi lukea lasten kaltoinkohtelusta.
Carterilla on parempiakin kirjoja kuin "Kaltaiseni hirviö", joka raakuudessaan meni yli ja tuntui, että juoni jäi toisarvoiseksi. Loppu yllätti.
Lukija ok.
+++++++
Kirjailija, muusikko, ent. rikospsykologi
Chris Carter, synt. 1965 Brasiliassa. Opiskellut ja työskennellyt rikospsykologina USA:ssa. Asuu nykyään Lontoossa.
Kaikkiaan Carter on kirjoittanut tähän mennessä yksitoista dekkaria, joten muutamia riittää vielä suomennettaviksi. Jos oikein katselin, niin uusin kirja on ilmestynyt 2019.
Carterin dekkareita on myyty maailmanlaajuisesti yli neljä miljoonaa kappaletta.
Mitä Carter nyt kirjoittaa? Se selvisi Otavan jännäri-illassa huhtikuussa. Chris kirjoittaa nyt rakkaudesta❤️ - hm.
******
Ilmestyneet suomennokset:
Krusifiksitappaja 2022 - Teloittaja 2022 - Vaanija 2023 - Veistäjä 2023 -
Ääni kuolemalle 2024 Murhaajan mieli 2024
Tulossa: Vastaa miten hyvin tunnet läheisesi - ilm. lokauussa 2025
Linkit edellisiin osiin:
*) Krusifiksitappaja, 1. osa
(Bonuksena: Liv Constantine: Viimeinen kohtaaminen)
Teloittaja, Vaanija, Veistäjä, osat 2-4
(Ote 1. luvun alkupuolelta.)
"Patikoitsija soittaa hätäpuhelun itsemurhaa yrittävästä miehestä. Kaksikymmentä minuuttia myöhemmin poliisi saapuu paikalle ja löytää ruumiin, mutta vihjepuhelun soittajasta ei näy jälkeäkään. Toisaalla erään lakitoimiston työntekijä löydetään kuolleena. Kuolema näyttää alkuun itsemurhalta, mutta poliisin mielestä tapauksessa on jotain epäilyttävää. Lisäksi lakitoimistosta löytyy johtolanka: joku on raapustanut paperille sanan ""KARMA"".
Ylikomisario Ole Vik odottaa jännityksellä uransa seuraavaa lukua sekä uuden poliisiaseman valmistumista, jota rakennetaan tulpalossa tuhoutuneen tilalle. Uusi asema tulee yhdistämään useita poliisipiirejä yhdeksi, ja poliisipäällikkö kehottaa Ole Vikiä hakemaan yksikön päällikön virkaa. Ole Vik tekee työtä käskettyä tietäen, että myös virkatoverit havittelevat paikkaa. Muutokset ravistelevat Fjellberghavnia ja kaiken aikaa poliisitutkinta vie aina vain syvemmälle häikäilemättömään rikolliseen maailmaan.
++++++++
Kirjailija
Jørgen Jæger, synt. 1946 Bergenissä. Sarjaa on myyty Norjassa miljoona kappaletta vuonna 2021. Kirjat käännetty saksaksi, ruotsiksi, tanskaksi ja hollanniksi. Lisäksi diginä alettu kääntää suomeksi, venäjäksi, espanjaksi ja puolaksi.
*******
Ilmestyneet suomennokset:
Varjojahti 2023 - Kameleontit 2023 - Kuoleman sinfonia 2023 - Verellä kirjoitettu 2024 - Karma 2025
(Suomennokset saatavina vain e- ja äänikirjoina.)
Tulossa: Ääni - ilm. 18.5.2025
Linkit:
Varjojahti, Kameleontit, Kuoleman sinfonia, osat 1-3
Verellä kirjoitettu, 4. osa
(Bonuksena: Ragnar Jónasson. Repeämä)
Löysin sarjaan kaikkiaan 14 kirjaa. Näinköhän loputkin suomennetaan?
Äänikirjasovelluksen maksan itse.
Kommentit
Lähetä kommentti