Kaarina Griffiths: Nummen peto, 4. osa - dekkariviikko 2026

 

Pedon raatelema - niinkö? Nummen pedon? nuori nainen huokaisi silmät suurina. - Se on legendan mukaan iso koira tai pantteri, tai jossain tarinoissa jättiläsmäinen mies, joka kulkee nummella ja etsii uhreja.

Kaarina Griffiths: Nummen peto, 399 s. - 4. Cornwall-mysteerit - ilm. 2026 - kannen sarja-asu: Anna Väänänen - kansi: Elina Salmineen - Otava

Nyt alkaa Dekkariviikko kirjablogeissa, joka kestää 14.6.2026 asti. Pysy mukana, alimpana lisää.

Profiloija Antti  Honkanen on vienyt poliisit ratsastusretkelle.
- Antti oli järjestänyt kollegoilleen tämän nummiretken, ja hän näki jo nyt, että se oli menestys. Hän oli tuonut kotitilansa hevoset trailerilla Jamaica Innin parkkipaikalle, josta ratsatus oli alkanut. 

Kivasti alkanut retki saa kuitenkin ikävän käänteen, kun mukava sää oli alkanut muuttua ukkoseksi. Eräs ratsastajista, nuori poliisi Ivy Geen, nimittäin putoaa satulasta kun hevonen säikähtää salamaa ja kompastuu. Sade yltyy ja porukan on jatkettava matkaa päästäkseen ukkoselta turvaan ja Ivyn vammat pitää tutkia. 
Porukka suuntaa kohti Jamaica Inn-pubia, joka on houkutellut suojaan muitakin rajuilman yllättämiä.

Sää pahenee ja yhteydet katkeavat. Kukaan ei pääse jatkamaan matkaansa. Niinpä osan ihmisistä on yövyttävä Jamaica Innin lattialla. Aamun koittaessa huomataan, että yksi on poissa. Henkilö löydetään kuolleena. Mitä oli tapahtunut, että henkilö on pitänyt mennä ulos rajuilmalla?

Rikosta tutkivat rikostarkastaja Paul Diggins, etsivä Sarah Hayden ja nuorempi konstaapeli Ivy Geen, joka on tullut Burnin isyyslomasijaiseksi. Ivy on nuoruutensa takia vielä kokematon, mutta kunnianhimoa löytyy.

Mahtaakoo poliiseille tulla lisää tutkittavaa? Ja mitä jäniksenluu tarkoittaa?
-----
Heti alkuun kiitos henkilögalleriasta. Tässäkin sujuvasti kirjoitetussa dekkarissa (kuten muissakin Cornwall-mysteereissä) käsitellään paikallisia myyttejä, tällä kertaa nummen petoa ja jänismyyttiä.
- Jänishän on kelttiläisessä mytologiassa pyhä eläin, joka symboloi hedelmällisyyttä, yhteyttä tuonpuoleiseen ja etenkin naisen muodonmuutosta. 

Millainen nummen peto tässä dekkarissa  on ja miten se liittyy tarinaan? Jäniksen luilla on kertomuksessa paikkansa. En tietenkään paljasta miten. 
Paikalliset tarut ovat mukava lisä dekkariin. Pidän myös miljöökuvauksesta ja sitä olisi saanut olla enemmänkin.  Spekulointia on turhan paljon, joten niistä olisin nipistänyt pois. Näin tarinasta olisi tullut kompaktimpi. 

Poliisien lisäksi mukana on myös ulkosuomalainen profiloija Antti Honkanen, joka tuli aikoinaan opiskelujen välivuodeksi hanttihommiin Cornwalliin ja jäi sinne asumaan. Profiloinnin lisäksi Antti hoitaa hotellikartanoa. Honkanen on tässä osassa enemmän esille kuin esim. edellisessa kirjassa. 

Myös toinen suomalainen on mukana, nimittäin taiteilija Kaisla Aalto, joka oli vähän aikaa sitten vuokrannut mökin maalaamista varten. Kaisla oli sittemmin ihastunut paikkaan, ja ihmisiin - etenkin erääseen -  ja nyt Kaisla viihtyy hyvin Cornwallissa. Mitä nyt välillä käy Suomessa hoitamassa galleria-asioitaan.

Kirja on suljetun paikan mysteeri. Minä arvasin syyllisen jossain vaiheessa, mutta ei se lukemista hidastanut tai häirinnyt.

Seuraavaa osaa odotellen.

Minusta sarjaa voi lukea itsenäisinä osina, sillä yksityiselämää ei niin ole paljon, että se haittaisi mukana pysymistä. Toki, jos haluat tietää enemmän esimerkiksi Antti Honkasesta, niin lue edelliset osat.

Kirjasta on myös e- ja äänikirjaversio. Lukijana Krista Putkonen-Örn ja kesto: 11t 21min.

++++++++
Kirjailija, toimittaja, psykoterapeutti 
Kaarina Griffiths on asunut Saksassa, Sveitsissä, Ranskassa ja asuu nyt Cornwallin kreivikunnassa, Englannissa. 

Kuvasin kirjailijan Helsingin kirjamessuilla 2023.

********
Ilmestyneet teokset:
Punainen piru ja musta enkeli 2018 - Trennan sokkelo 2020 


Cornwall mysteeri -sarja:
Meren syliin 2023 - Lintumies 2024 - Tuulisolmut 2025 -  Nummen peto 2026




Kiitos kirjasta!
..... 
Tämänvuotista Dekkariviikko kirjablogeissa -tempausta vietetään 8.6.2026 - 14.6.2026. Tuona aikana ainakin 14 kirjablogia (ja ehkä kirjagrammaajiakin) osallistuu julkaisemalla dekkareita omissa blogeissaan ja /tai somessa - kuka enemmän, kuka vähemmän. 
Minun olisi tarkoitus julkaista joka päivä kirja (tai kaksi)Tuulevin lukublogi 'sta voi käydä katsomassa osallistuvat blogit. 
Tuuleville kiitos viikon vetovastuusta! 
Jännittävää viikkoa!

Dekkariviikon linkkini kerään alimmaisiksi.
ma 8.6.2026 Kaarina Griffiths: Nummen peto, 4. osa
ti 9.6.2026... huomenna selviää
.. 

Kommentit

Lähetä kommentti