Joona Keskitalo: Tunturi, joka ulvoi, 3. itsenäinen osa

 

 
Tärkeintä on, että uskaltaa hypätä. Painovoima hoitaa loput, isä selitti Janitalle. - Ja joskus sitä laskeutuu setelikasan sijaan piikkipuskaan. Mutta se pitää vain kestää, Janita, muuten saa seistä koko elämänsä samalla ponnahduslaudalla pääsemättä yhtään mihinkään.
(Ote prologista.)

Joona Keskitalo: Tunturi, joka ulvoi, 320 s. - 3. Takamailla - ilm. 2025 - kansi: Mika Tuominen - Bazar

Janita Torppari on nuori nainen, jolla on lukihäiriö, eivätkä useimmat kouluaineet kiinnostaneet. Ulkonäkönsä vuoksi tyttöä kiusattiin koulussa.
Ikääntyessään tytöstä kasvoi 188-senttinen hujoppi, jota kiinnosti vain bilettäminen ja poikien kanssa vehtaaminen. Elämäntapa johti velkaatumiskierteeseen.

Janita oli elellyt isänsä kanssa. Isän, joka saa tuomioita yhdestä sun toisesta törttöilystä.
Sitten isä rakastuu, muuttaa ulkomaille ja jättää Janitalle rutkasti rahaa. Lisäksi isä oli jättänyt Janitalle ennekkoperintönä osin homeisen, mutta muuten hienon talon, jossa on uima-allas ja muita ylellisyyksiä. Homeen takia taloa ei kuitenkaan voisi myydä, eikä kukaan halua ostaakaan hankalan naapurin vuoksi. Mitä siis tehdä? Janita keksii.

Odd, eläkkeelle jäänyt tilintarkastaja, on äreäluonteinen mies, joka asuu naapurissa vaimonsa Elsan kanssa. Elsa on luonteeltaan mukava ja lämmin ja toivoo, että ettei mies olisi koko ajan kärtyinen.
Odd puuttuu mielellään naapurinsa asioihin ja ärhentelee muillekin. 
- Naapuri astuu esiin varjoista. Vaikka kasvot ovat ilmeettömät, otsan rypyt näyttävät niin syviltä, että niiden väliin kertyy pakostikin pölyä. Vaikka Odd ei ole mieheksi kovin vankkarakenteinen vaan ennemmin laiha ja luinen, olemukseessa on silti jotain uhkaavaa - kuin hän olisi aina valmis räjähtämään.

Toisaalla Liljan veljekset elävät lain väärällä puolella: Tuomas, Väinö ja juuri vankilasta vapautunut Eero.  Veljesten isä oli aloittanut bisnekset aikoinaan ja pojat ovat jatkaneet rötöstelyä. Perheen äiti on kuiva kääkkänä, joka hyysää poikiaan, etenkin Eeroa. Mahtaako äiti tietää mitä pojat puuhaavat? Ainakin äidillä ja Eerolla on yhteinen salaisuus, josta ei tiedä kukaan muu. Se vain on keljua, että veljeksillä on kränää toisestensa kanssa.
Jyrki-setä oli joskus auttanut veljeksiä hämärähommissa, mutta perustanut sitten oman firman. 

Näistä asetelmista alkaa sellainen tykitys, että on sula mahdottomuus kertoa enempää tarinan kulusta. Hengästyttäviä tapahtumia ja juonenkäänteitä riittää, eikä missään jäädä maleksimaan joutavuuksiiin. Lukemista ja perässä pysymistä tekstin runsaus ei haittaa. 
Esittelyssä sanotaan mm. että dekkari on kertomus hankalista ruumiista ja yhdestätoista valheesta, jotka saavat Luoteis-Lapin erämaan roihuamaan. 

Takamaa-sarjan edellisissä osissa ei ole mukavia henkilöitä, joilla menisi hyvin. Päinvastoin. Janita voisi olla mukava nuori nainen, mutta hänelle ei ole annettu riittäviä eväitä hyvään elämään. 
Rakkauttakin tarinassa on, mutta onko se oikeata ja pysyvää?

Dekkari koostuu yhdestätoista valheesta, joista ensimmäinen: Tehtyä ei saa tekemättömäksi.

Olen pitänyt edellisistä osista ja niin pidän "Tunturi, joka ulvoi" -kirjastakin. Mainioita - aina uusia - henkilöhahmoja, hienoja maisemia, jotka vaihtuvat kirjojen myötä. Ensimmäisessä osassa ollaan Korppoon saaristossa, toisessa elellään pikitien varrella suon laidassa ja tämä kolmas sijoittuu siis Muonion erämaihin. Tulossa oleva dekkari paikantuu eteläkarjalaiselle metsätilalle.

Takamailla on sarja, jota yhdistää suomalaiset reppanarikolliset, jotka toimivat isojen ja  tiiviiden asuinalueiden ulottumattomissa. Keinot elää ja konstit tehdä rikoksia ovat kyseenalaisia, mutta monikaan ei tunnu välittävän. Poliisit, ne vähät, joita sarjassa esiintyy, tekevät  toki parhaansa. Vai tekevätkö?

Joona Keskitalo on luonut aivan oman dekkarigenrensä. Siitä iso kiitos, sillä dekkarimaailma tarvitsee uutta ja erilaista verta. Olen aivan koukussa Keskitalon huumorilla kyllästettyhin dekkareihin, joten en voi muuta kuin suositella. Lukekaa ihmiset, lukekaa!

Sarjan osat voi lukea missä järjestyksssä tahansa. Oivaltavista kirjojen nimistä ja niitä tukevista kansista extraplussat.

Dekkarista löytyy myös e- ja äänikirjaversiot. Lukijana Jukka Pitkänen, kesto: 9t 31min.

++++++
Kirjailija, ja omien sanojensa mukaan, entinen varastomies, raudoittaja, tuolinkantaja, yrittäjä, urheilumanageri, applikaatiosuunnittelija ja tapahtumatuottaja
Joona Keskitalo, synt. 1992 Oulussa. Asuu Espoossa.

Kuva otettu Hämeenlinnassa keväällä 2025. Kirja on väärä, mutta mies ei :D


******
Ilmestyneet teokset:
Tottelemattomat -trilogia:
Tottemattomat 2021 - Kunniattomat 2022 - Rottien kuninkaat 2023
Linkki: Tottelemattomat, 1. osa
(Osista 2-3 ei blogikirjoituksia)

Takamailla -sarja:
Saari, joka repesi 2024 - Suo, joka upposi 2024 - 
Tunturi, joka ulvoi  2025
Tulossa; Järvi, joka murtui - ilmestyy syksyllä 2025

------
Kustanatajalle kiitos kirjasta!

Kommentit