Helander: Huurre, 2. & Laiho: Kuolevaiset, 3 & Raevaara: Kaupunki jonka keskellä on metsä, 1.

 

Jännitystä Hyvinkäällä, Helsingissä ja Tuonijoella.

Olkapäätapaturmani takia lyhyehköt arviot jatkuvat.

Piia Helander: Huurre, 350 s. - ilm 2026 - 2. Hyvinkää - Storytelin äänikirja - kesto; 10t 5 min. - lukijat: Joanna Valle & Markus Mäenpää - Karisto 

Sisältö kustantajan sivuilta:
"Toimittaja löytyy kuolleena Hyvinkään Sveitsin luonnonpuistosta. Tapaus vaikuttaa onnettomuudelta, mutta tuoreella rikoskonstaapelilla Ossi Hietalalla on epäilyksensä.

Yläkoulussa sijaisena työskentelevä free-toimittaja Sandra Dahlqvist järkyttyy huomatessaan, että hiljaisen Hyvinkään nuoriso tuntuu käyttäytyvän kuin pahaiset katujengiläiset. Sandra pyytää apua Ossilta, poliisilta, johon uskoo voivansa luottaa.

Kun nuori pahoinpidellään rajusti, poliisin on myönnettävä, että tekeillä on jotain vaarallista. Totuus yllättää kaikki."


Esikoisteoksessa on jo viitteitä suht lupaavasta uudesta dekkaristista, joskin heppajuttuja oli minusta liikaa - ainakin näin ei-heppahullulle. Toisessa osassa ei takerrettu mihinkään aiheeseen ja se teki heti tarinasta mielenkiintoisemman. Lisäksi turhia yksityiskohtaisia kuvauksia on vähennetty. Parannusta ensimmäiseen osaan verrattuna on roimasti, siispä ihan mukava toiseksi dekkariksi, jota sanoisin cozy crimeksi, sillä sen verran yksityiselämää ja koiran ulkoiluttamista kirjasta löytyy.

Kaksi lukijaa toimii hyvin.

++++
Kirjailija, laskentasihteeri
Piia Helander, synt. 1992

****
Ilmestyneet teokset: 
Helios 2025 - Huurre 2026
Linkki: Helios, 1. osa
------

On aika. Hän ei ota ojennettua mukia vastaan vaan nostaa painavan käsilaukun syliinsä. Hän avaa siitä sivutaskun ja vetää haparoiden ulos...
(Ote prologista.)

Tommi Laiho; Kuolevaiset 364 s. - osa 3/3 - ilm. 2026 - kansi: Kimmo Kivilahti - Myllylahti

Sisältökuvaus kustatanjan sivuilta:

"Kun paha tappaa hyvän, se on tuomittava teko. Entä jos hyvä tappaa pahan?

Kuolevaiset on psykologinen rikosromaani, joka kysyy, kuinka pitkälle olemme valmiita menemään korjataksemme vääryyden – ja mistä haluamme tulla muistetuksi, kun aika meistä jättää.

Vanha rouva astuu sisään liivijengin luolaan Tattarisuolla. Kerhotilassa räjähtää. Alkuun onnettomuudelta vaikuttava turma tempaa rikostutkija Karita Haapakorven tutkintaan, jossa hän joutuu kyseenalaistamaan kaiken – niin itsensä kuin sen, missä kulkee raja oikean ja väärän välillä.

Tapauksen vaikeutuessa ja saadessa yhteiskunnalliset mittasuhteet juttuun sekaantuvat Karitan ystävät, psykiatri Amina Rehmann ja tilastotieteilijä Juha Huhtala. Kolmikon kamppaillessa rikosten uhkaa ja omia demonejaan vastaan myös lukija joutuu pohtimaan, mikä tekee elämästä elämisen arvoisen.

Kuolevaiset on rikostrilogian päättävä itsenäinen osa. Sarjan kaksi edellistä teosta Uhanalaiset ja Rikotut ovat niittäneet kiitosta: kirjallisuuspalkinnon saamisen ohella ne ovat hurmanneet sekä kriitikot että lukijat. Näissä henkilövetoisissa tarinoissa kohtaavat inhimillinen särkyvyys, yhteiskuntakritiikki, huumori, rakkaus ja elämän arvaamattomuus."
------
Pidin kahdesta ensimmäisestä kirjasta ja niin myös tästä, mutta hieman vähemmän. Kaipasin enemmän kertausta, sillä edellinen osa on ilmestynyt jo neljä vuotta sitten. Odottavan aika on pitkä!

Ihastuin jo ensimmäiseen dekkariin (Uhatut) ja sen myötä henkilöhahmoihin, joiden tarina jatkuu Rikotuissa ja Kuolevaisissa. Myös Murharyhmän uusi törppö päällikkö Markku Jääskeläinen ihastuttaa. Odotin koko ajan, että mokaako pomo jossain vaiheessa ja jos, niin miten. En kerro kävikö niin. 

Extraplussaa annan kaikkien osien päräyttävistä aluista, jotka liimaavat lukijan heti kirjan ääreen. 
Kuolevaisissa on hyvä aihe, joka pistää lukijan miettimään oikeata, väärää ja kostoa. 

Miinukset annan trilogian kielivirheille ja joillekin kapulakielisille ilmaisuille. Lisäksi Kuolevaisten painoasussa on korjaamisen varaa, sillä usein sanojen välillä on pitkiä välejä tai monta sanaa on kirjoitettu yhteen, kuten esimerkiksi tässä: Etusko.Rikostarkastajatekimustavt.tutkinnanjohtajan (s. 278)

Hyvä trilogia ja jään odottamaan lisää!

Hauska ja erottuva kansi, kuten edellisissäkin dekkareissa. Kannet yhtenäistävät sarjan mukavasti ja erottuvat massasta.
 
Valitettavasti kirjasta ei ole (ainakaan tätä kirjoitettaessani) e- eikä äänikirjaa, mutta ehkäpä sellaiset joskus ilmestyvät. Osista 1-2 löytyy. 

++++
Kirjailija, mainosalan luova johtaja
Tommi Laiho, synt. 1973 Salossa ja asuu Helsingissä
Kuvasin kirjailijan muutama vuosi sitten joillakin kirjamessuilla. Valitettavassti en muista tarkemmin.

****
Ilmestyneet teokset:
Uhanalaiset 2021 - Rikotut 2022 - Kuolevaiset 2026



Muut:
Herutus (ei dekkari)
........

Tiina Raevaara: Kaupunki jonka keskellä on metsä, 303 s  - 1. Tuonijoki - ilm. 2026 - kansi: Timo Numminen - Storytelin ääninirja - lukija: Anniina Piiparinen - kesto: 10t 8min. - Like (Otava)

Sisältö kustantajan sivuilta:
"Kun Päivi selvittelee äitinsä jäämistöä, hän törmää leikekirjaan, jonka otsikot vievät hänet 1980-luvulle: Tuonijoki. Useampi vaiettu kuolemantapaus, parhaan ystävän selittämätön katoaminen sekä Kaikkien lintujen metsä, jonka suojissa nuorison huhuttiin tekevän kauhistuttavia asioita.

Tapahtumasarja, jonka keskellä Päivi kasvoi, palaa hänen elämäänsä yhtä todellisena kuin kaikki tapahtuisi uudelleen. Hän päättää viimeinkin palata kaupunkiin ja selvittää, mitä hänen ystävälleen tapahtui vuosikymmeniä sitten."
---
Jostain käsittämättömästä syystä en ole aiemmin tutustunut Raevaaran kirjoihin, vaikka olen kuullut niistä paljon hyvää. Se se on, kun dekkaristeja on niin paljon, että joidenkin teokset jäävät lukematta.

Ihan ok-dekkari, joskaan luvattua jännitystä tai vielä vähemmän hiipivää kauhua en varsinaisesti huomannut, vaikka joitain kauhun elementtejä kirjassa onkin. Tarinan lopussa jännittävyyttä nostetaan ja eräästä yllätyksestä plussaa. Mitä ihmettä pikkukaupungin näennäisen rauhallisessa ympäristössä on tapahtunut? Kuka on Täti Musta? 

Tarina sijoittuu kahdelle aikajanalle: 1988 ja 2026 ja tapahtumapaikkana on Tuonijoki. Sen nimistä paikkakuntaa ei liene olemassa, mutta esikuvana saattaisi olla joku Etelä-Suomen pikkukaupunki. Olisiko jopa kirjailijan asuinkaupunki eli Kerava?

Lukijasta pidän.

++++
Kirjailija, tiedetoimittaja ja perinnöllisyystieteeseen erikoistunut biologi
Tiina Raevaara, synt. 1979 Keravalla, jossa myös asuu.

Kuvausin kirjailija keväällä 2025 kirjatilaisuudessa Helsingissä. Tuolloin Peilityyni oli ilmestynyt.
 
****
Ilmestyneet teokset:
Pelko-trilogia:
Korppinaiset 2016 - Veri joka suonissasi virtaa 2017 - Yö ei saa tulla 2021

Eerika Hämeranta:
Kaksoiskierre 2020 - Polaaripyörre 2021 - Sielujen syöveri 2022 -  Uinuva solu 2024 -   Peilityyni 2025

Tuonijoki: 
Kaupunki jonka keskellä on metsä 2026

Muut:
Minä, koira ja ihmiskunta - lajien välisen yhteiselon historia 2022 - Ikuisen elämän lyhyt historia - Kuinkka taistelemme kuolemaa ja vanhuutta vastaan  2024
....
Äänikirjasovelluksen maksan itse.

Kommentit